11 05
13

Architektūrinių idėjų konkurse ,,EKOnamas OPTIMISTUI“ nugalėjo klaipėdietis

Lietuvos architektų rūmuose (Kalvarijų g. 1, Vilnius) įvykusiame EKOcentro organizuotame architektūinių idėjų konkurso ,,EKOnamas OPTIMISTUI‘2011“ apdovanojimų vakare įvairių vietų ir nominacijų nugalėtojais buvo paskelbti net 9 darbai. Pirmąją vietą laimėjo klaipėdietis Vladas Balsys pasiūlęs tuščių namų idėją.

Ekonomišką, ekologišką, inovatyvią architektūrą bei gyvenimo būdą Lietuvoje propoguoti skirtam architektūrinių idėjų konkursui buvo pateikta 30 darbų . Juos pateikė į 28 kūrybines grupes susijungę 47 architektai.

Konkurso organizatoriai sulaukė labai įvairių darbų: tiek labai praktiškų ekologiškų ir ekonomiškų namų projektų, tiek tokių, kuriems sukurti buvo pasitelkta nevaržoma fantazija. Vienuose darbuose atsispindėjo autorių požiūris į šios dienos aplinkos situaciją bei vartotojiškumą, kitais buvo sprendžiamos socialinės problemos...

Konkursusi pateiktus darbus vertino tarptautinė komisija, kurioje be lietuvių ( architektų Rolando Paleko, Roko Kilčiausko bei konkurso rėmėjų atstovo-,,Viessmann“ atstovybės vadovo Žygimanto Malecko) dirbo garbingi Lietuvoje vykstančio tarptautinio Inovacijų festivalio ,,IF...Vilnius“ ir ,,Dizaino savaitės“ svečiai-pasaulyje pripažinti architektai Thomas Sandell (Švedija) bei Einar Olafsson (Islandija).

Komisija išrinko I, II ir III vietų bei 5 specialiųjų nominacijų laimėtojus. Savo nuomonę, patikusį darbą pažymėdami specialiu lipduku, taip pat galėjo pareikšti parodos lankytojai bei kokursui skirtos konferencijos dalyviai.

I vieta

Projektas ,,Tušti namai”.Autorius - Vladas Balsys (Klaipėda).

...Tušti namai – tai architektūra be daiktų, kurioje galima išgirsti tylą, įkvėpti ramybės, ilsėtis. Čia erdvė įgauna naują prasmę, išsivaduodama iš daiktų ir sukurdama daugiau laisvo laiko žmogui....čia žmogus yra laisvas nuo vartojimo ir kaupimo idėjų... (iš projekto aprašymo).

Laimėtojui prizą įsteigė pagrindinis konkurso rėmėjas UAB ,,Uponor".

II vieta

Projektas ,,NIF NIF’O eko namas”. Autoriai: Lauryna Remeikytė ir Povilas Daugis.

Autorių manymu optimistiškiausias ir ekologiškiausias namas – milžiniškas žaginys...

Laimėtojams atiteko UAB ,,Viessmann“ dovanos.

III vieta

Projektas -,,DEBESIS” Autoriai: Laimis Valančiūnas, Konradas Žakauskas ir Vaidas Bieliūnas.

Autoriai pateikė ore skraidančio ir nukenksminančio metano dujas būsto idėją...

Autoriams dovaną įteikė UAB ,,Durisol group“.

 

I, II ir III vietų dovanų steigėjai, pritarė konkurso organizatorių nuomonei ir įsteigė ,,švietėjiškus“ prizus

(padovanojo 500 - 1000 Lt vertės čekius architektūrinės srities literatūrai įsigyti).

Specialiosios nominacijos

Už praktiškumą...

Projektas ,,140 DNO” (VšĮ ,,Klasterio navigatorius”).

Projektu autoriai pristatė įvairias ekologiškas ir inovatyvias medžiagas bei jų panaudojimo galimybes.

Už mobilumą...

Projektas ,,ORIGAMI namas”. Autoriai: Kęstutis Kontautas, Igor Stankevič ir Vytenis Raugala.

Autoriai pateikė sulankstomo namo idėją.

Už tvarumą...

Projektas ,,Eko namas optimistui”. Darbą pateikė grupė ,,In Da House”.

Autoriai pateikė sprendimą kaip metalinius garažus rekonstruoti į gyvanamuosius būstus ir taip šias apleistas teritorijas paversi patraukliomis.

Už kūrybiškumą...

Projektas ,,Pats sau namas”(autorius Ignas Uogintas).

Autorius pasiūlė ,,besistengiančio balansą tarp žmogaus ir gamtos išlaikyti namo idėją“, kur apsigyvena ir ,,namą išlaiko“ pažangiausios gamtos sukurtos technologijos...

Už šilumą...

Projektas ,,Ekonamas optimiestui”(autorius Andrius Ropolas).

Autorius pasiūlė idėją kaip viešuosius objektus (pvz. autobusų stoteles) rekonstruoti į dviejų funkcijų statinius ir taip išspręsti laikinojo socialinio būsto problemas.

Nominacijas globojo ir prizus joms įsteigė UAB ,,Design Solutions“ bei UAB ,,Junaja“.

Publikos simpatijų prizas atiteko UAB ,,a01 architektai” už projektą ,,Kupeta”. Autoriams žurnalas ,,Centras“ padovanojo metinę prenumeratą.

Tą pačią dieną Lietuvos architektų rūmuose įvyko EKOcentro organizuota, šiam konkursui skirta konferencija bei paroda , kurios metu lankytojai-architektai susipažino su ekologiškais ir inovatyviais namų kūrimui skirtais sprendimais bei medžiagomis.

,,EKOnamas OPTIMISTUI‘2011“ teiktų darbų paroda gegužės 19 dieną iškeliaus į Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos patalpas, kur ją galės aplankyti tiek EKOcentro tą pačią dieną organizuotos konferencijos ,,Nulinės energijos pastatų link“ klausytojai, tiek kiti organizacijos lankytojai. Vėliau darbų paroda persikels ir į kitus Lietuvos miestus bei vietas ir ten skleis ekologiškų, ekonomiškų bei inovatyvių namų kūrimo idėjas.

,,EKOnamas OPTIMISTUI‘‘ konkursas − tai sostinėje šurmuliuojančio ,,IF...“ festivalio ir jo metu vykstančios ,,Dizaino savaitės‘‘ dalis. Konkurso partneriai: ,,IF...“ inovacijų festivalis, ,,Dizaino savaitė‘‘, Lietuvos architektų sąjunga (LAS), žurnalas „Centras“.

 

Rasa Buslavičienė

,,EKOcentras“ projektų vadovė