21 05
28

Knyga „Regeneracija [ir jos įtampos]“ kviečia pažinti regeneracijos poveikį miesto kultūrinei ir socio-politinei dinamikai

Naujeina

Birželio 4 d. 18:00 val. Architektūros fondo galerijoje prasidės knygos „Regeneracija [ir jos įtampos]“ pristatymo renginys. Knyga, išleista su Architektūros fondo ir Lietuvos architektų sąjungos parama, įvairiapusiškai ir tarpdiscipliniškai nagrinėja regeneracijos poveikį miesto kultūrinei, socio-politinei dinamikai. Autorių Chiara Dorbolò, Hybrid Space Lab (prof. Elizabeth Sikiaridi ir prof. Frans Vogelaar), Jay Springett, Jaspar Joseph-Lester, Samuel Perea-Diaz bei Banu Çiçek Tülü ir Viktorijos Šiaulytės tekstus nuspręsta pristatyti trumpalaike paroda.

Knyga „Regeneracija [ir jos įtampos]“ tai to paties pavadinimo Architektūros fondo pokalbių ciklo idėjinis tęsinys. Nuo 2020-ųjų kovo iki spalio mėnesio Tautvydo Urbelio, Noah Brehmer ir Miglės Babickaitės kuruota programa tyrinėjo regeneraciją kaip būdą suprasti daugiasluoksnį miesto, kultūros ir politikos santykį. Atmesdami binarinį ir siaurą ‘jie’ ir ‘mes’ miesto kultūrų matymą, pokalbių ciklo pranešėjai dalinosi idėjomis kaip menu, estetika ir garsu galima teigiamai paveikti urbanistinę ir architektūrinę miesto plėtrą. Paskaitų ir renginių programa parodė, kad ‘regeneracija’ yra multidiscipliniškų studijų reikalaujantis reiškinys, skatinantis skirtingų ekspertų, mokslininkų ir menininkų keitimąsi žiniomis. Šiuo būdu atsiranda produktyvi terpė galvoti apie skirtingas urbanistines ateitis.

Įkvėpti pokalbių serijos, knygos „Regeneracija [ir jos įtampos]“ redaktoriai ir tekstų autoriai naudoja pokalbių ciklo teorinius metmenis tam, kad įsivaizduotų pokyčio potencialą ateities urbanistinėse erdvėse. Pasitelkdami dažnai sutinkamą piktžolių vešėjimo cemento įtrūkimuose vaizdinį, jie įsivaizduoja galią prisijaukinti svetimą aplinką, suteikti jai gyvybės, regeneruoti. „Regeneracija [ir jos įtampos]“ tai visų modernų miestą sudarančių sistemų kolekcija, susijusi su materialiomis ir nematerialiomis (infra)struktūromis. Skirtingais mastais ir iš įvairiausių pusių šeši autoriai šioje knygoje leidžiasi į asmenines keliones po miestą.

Skaitytojai neabejotinai aptiks šios knygos puslapiuose Uršulos F. Le Guin inspiruotą dėžės idėją, kuri pratęsiama Architektūros fondo galerijoje vyksiančiame kelių dienų pristatymo renginyje. Čia šeši menininkai savo kūriniais mezga dialogą su vis kitu knygos tekstu. Šio proceso metu kūriniai atsiduria „Regeneracija [ir jos įtampos]“ knygos idėjų lauke. Kūrėjų Aistės Ambrazevičiūtės, Artūro Čertovo, Byuka Krow, NKO, Sholto Dobie, ir Tom Kemp intarpai renginyje pristatys knygos diskursinę periferiją, kuri, renginio organizatorių lūkesčius, toliau vystysis kiekvienam lankytojui papildant šią erdvę naujai atsineštomis interpretacijomis.

Pokalbių ciklo kuratorius ir leidinio sudarytojas Tautvydas Urbelis teigia kad „pokalbių ciklas ir jį sekęs leidinys iliustruoja ne tik įvairialypius pokyčius mieste, bet ir jų suvokimo bei analizės įvairovę. Nesibaimindami kompleksiškumo ir drąsiai peržengadami disciplinų rėmus, autoriai mąsto apie miestą ir jį kuriančius procesus. Tarpdiscipliniškas leidinio pobūdis padiktavo ir pristatymą, kurio metu lankytojai šešių interpretacijų pagalba galės fizikškai „įžengti” į leidinį”.

Dėl koronaviruso sukeltos pandemijos ir siekio suvaldyti lankytojų srautus, pristatymas vyks keturias dienas nuo penktadienio 18:00 val. iki pirmadienio 19:00. Lankytojai Architektūros fondo galerijoje adresu Vitebsko g. 23, Vilnius galės apsilankyti penktadienį 18:00-20:00, o nuo šeštadienio iki pirmadienio 12:00-19:00 val.

 

Architektūros fondo informacija