18 12
21

Archmap.lt – iš pažintinės funkcijos į kritikų gretas

Naujeina

Interaktyvus Lietuvos architektūros žemėlapis – jau septintus metus su Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos architektų sąjungos ir kitų asmenų lėšomis pildomas tinklalapis archmap.lt. Čia galima rasti tiek žymių šalies architektų (Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų A. Ambraso, E. Miliūno, R. Paleko ir kt.), tiek jaunų kūrėjų darbų.

Šiais metais naujais objektais tinklalapio turinį pildė architektūros žurnalo „Archiforma“ redaktorė Greta Trapikienė. Ji išanalizavo ir glaustai aptarė 20 šiuolaikinės Lietuvos architektūros objektų. Tarp jų – viadukas Marijampolėje (P. Armino ir geležinkelio gatvių sankryžos rekonstrukcija), kurį kūrė architektas M. Mickevičiaus (UAB „Kelprojektas“); žinia, ir gausiai apdovanota modernizuota Kauno autobusų stotis, kurios autoriai – architektai G. Balčytis, J. Šniepienė, K. Vaikšnoras ir P. Vaitiekūnas (UAB “Dviejų Grupė”).

Bendras gaudesys, kad šalyje stinga kritiško architektūros vertinimo, antri metai skatina tyrėjų grupę vykti į regionus – lankyti modernizuotų ar naujai pastatytų bibliotekų. Grupės kuratorė – miesto sociologė, soc. m. dr. Dalia Čiupailaitė – kartu su architektu, VU doktorantu Matu Šiupšinsku ir architektu, menininku, semiotiku Justinu Dūdėnu šiais metais aplankė Anykščius, Birštoną, Druskininkus, Pagėgius ir Elektrėnus.

Ar pasitvirtino jaunųjų kritikų prielaida, kad biblioteka – tai kultūros, vietos bendruomenės veiklos židinys? Ir ar tas židinys visuomet organiškai įsiterpia į miesto, miestelio urbanistinį audinį? Ar sklandžiai jis veikia?

Išanalizavusi ne vieną bibliotekų, sociologė reziumuoja: „Kuriant naują biblioteką reikia integruotai kurti būtent naują biblioteką, ne vien paskirti patalpas. Kad taip neatsitiktų, svarbu išmanyti organizacijos, institucijos, socialinio gyvenimo srities, kuriai pastatas skiriamas, veikimo principus. Architektai nėra ir negali būti visų sričių ekspertai, tad prielaida sukurti pastatą palankų jo programai ir suprasti institucijos veikimo principus – įsiklausyti į būsimus pastato šeimininkus ir glaudžiai bendradarbiauti. Kaip rašė Giancarlo de Carlo, „architektūra per daug reikšminga, kad paliktumėme ją vien architektams“.

Plačiau skaityti kviečiame tinklalapyje archmap.lt