16 01
04

Interaktyvus Lietuvos architektūros žemėlapis žengia naują žingsnį kokybės link

Naujeina

Interaktyvus Lietuvos architektūros žemėlapis www.archmap.lt – tęstinis Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ projektas, remiamas Lietuvos kultūros tarybos, LR kultūros ministerijos,  EXTERUS, UAB „JUNG Vilnius“ ir „Wienerberger“ (partneris - Lietuvos architektų sąjunga), vykdomas jau penktus metus.

Misija

Tinklapis atlieka svarbią misiją – fiksuoja profesionalius nepriklausomos Lietuvos periodo architektūrinius objektus, surenka į bendrą duomenų bazę su jais susijusią informaciją ir paviešina ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje (tinklapis dvikalbis – lietuvių ir anglų kalbomis). Interaktyvus architektūros žemėlapis pastoviai papildomas naujais objektais, svarbia informacija. Interaktyviame Lietuvos architektūros žemėlapyje www.archmap.lt reprezentuojami pastaruosius kelis dešimtmečius kuriantys šalies architektai, tarp kurių – ne vienas nacionalinės premijos laureatas: Eugenijus Miliūnas (2012 m.), Saulius Juškys (2006 m.), Ričardas Krištapavičius (1994 m.) ir kt.

Galimybės

Juo aktyviai naudojasi tiek šalies visuomenė, tiek mūsų kultūra besidomintys kitų šalių gyventojai. Ypač tinklapis naudingas ieškant reikiamos informacijos, norint susipažinti konkrečios vietovės architektų darbais ar organizuojant architektūrines ekskursijas, keliaujant individualiai: tinklapyje suprogramuotas patogus įrankis prisiregistravusiems – jie gali patys susidėlioti teminį maršrutą, sudaryti norimų aplankyti objektų eiliškumą, bei atsispausdinti sąrašą su adresais ir koordinatėmis; kaip ir patį žemėlapį.

Naujas veidas ir nauji skyriai

Šiais metais archmap.lt baigia nauju veidu. Pasikeitė ne tik jo išvaizda, bet ir atgijo straipsnių skyrius, papildytas įdomiais šių dienų architektūros ir urbanistikos problemas nagrinėjančiais straipsniais. Tarkime, V. Šiaulytės šiuolaikinės leidybos galimybių analize „Leidybos iššūkiai ir galimybės skaitmeniniame amžiuje“ ar Kultūros kritikų ir (prie)stoties rajono vietinių gyventojų J. Dobriakovo ir V. Michelkevičiaus pokalbiu apie gentrifikaciją Vilniaus stoties rajone, kultūroje ir pogrindyje „Gentrifikacija mieste ir kultūroje: nuolatiniai turistai savame mieste“.

Nauja konkursų skiltis

Archmap.lt nauda netruko įsitikinti architektai, išreiškę pageidavimą, kad tinklapyje būtų talpinama informacija ir apie Lietuvoje vykstančius architektūrinius konkursus. Tinklapio kūrėjus įsiklausyti į šį siūlymą paskatino žingeidumas: lankytojams smalsu pažiūrėti, kokia buvo vieno ar kito pastato pirminė – architektūrinio konkurso – idėja, palyginti ją su realizacija. Kartu tai yra arena atviroms diskusijoms.

Turint omeny, kad architektūriniai konkursai – viena iš kelių priemonių siekti architektūros kokybės, yra svarbu  kuo plačiau viešinti informaciją apie juos bei sudaryti sąlygas atviroms diskusijoms.

Tinklapis pakeistas taip, kad  lankytoją pasitinka du pasiūlymai: rinktis žemėlapį, kur - kaip ir dabar - bus galima naršyti po esamus objektus, ar konkursus, kur lankytojo laukia šviežiausia informacija apie vykstančius ar ką tik pasibaigusius ar senesnius konkursus, kur jie gali išsamiai susipažinti su rezultatais, peržiūrėti dalyvių darbus. Svarbiausia, nuo šiol jie žino, kur gali rasti jiems rūpimą informaciją apie konkursus.

Kokybės link

Interaktyvus Lietuvos architektūros žemėlapis žengia tvirtą žingsnį kokybės link: jis transformuojasi į bendrą žinių apie Lietuvos architektūrą portalą, pristatantį tiek jau realizuotus objektus, tiek – svarbių ar visuomeninių objektų atžvilgiu – idėjų gimimo etapą, t. y. architektūrinius konkursus ar analitinius architektūros lauko straipsnius.

Internetas yra puiki galimybė ilgam ir plačiai auditorijai išsaugoti informaciją apie šių dienų profesionaliąją architektūrą, nuolatos ją atnaujinant. Šia galimybe būtina pasinaudoti. Ilgainiui tai taps baze, kuria remiantis būtų galima atlikti ligšiolinės Lietuvos architektūros analizę, kitus mokslinius tyrimus.

Ši virtuali šiuolaikinės Lietuvos architektūros platforma – bene geriausias būdas artimiau supažindinti su šalies architektūra ir jos autoriais gyvenančius užsienyje, paskatinti juos apsilankyti mūsų šalyje.

KIP „Architektūros centras“ infor.