16 05
10

Menininkai dar kartą pasibaisėjo dovanomis miestui

Naujeina

Vakar vykusiame bendrame Klaipėdos dailininkų ir architektų posėdyje supeikta ir pati skulptūros pirmajam uosto kapitonui Liudvikui Stulpinui meninė išraiška, ir siūloma vieta jai pastatyti. Nuskambėjo nuomonė, esą šią miestui daromą dovaną Uosto direkcija turėtų statytis savo kieme.

Paminklo pirmajam Klaipėdos uosto kapitonui L. Stulpinui užsakovė - Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, jo autoriai - architektas Ramūnas Bartkus ir skulptorius Saulius Juchnevičius. Bronzinė dviejų metrų aukščio skulptūra, vaizduojanti kapitoną, stovintį prie šturvalo ir kovojantį su stichija, jau yra atlieta iš bronzos Vilniuje.

Vakar bendrame Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos bei Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus tarybos posėdyje buvo kalbama apie tai, kad skulptūrų dovanojimo miestui procesas pradedamas ne nuo to galo. Esą pirmiausia sukuriamas daiktas nederinant jo su profesionalais, pareiškiama, kad tai - dovana miestui, o paskui bandoma ieškoti jam vietos.

Pasak miesto vyriausiojo dailininko Mindaugo Petrulio, yra parengta tvarka, nuo ko reikia pradėti norint įamžinti žymius žmones. Dovanotojai su ja turėtų susipažinti.

O štai miesto vyriausiasis architektas Almantas Mureika pasigedo vietos urbanistinės analizės. Anot jo, būtina matyti visą erdvę, o ne vieną tašką.

Tiesą sakant, tokios dailininkų ir architektų kalbos girdisi jau kelerius metus. Ir jie patys pripažįsta, kad tai - chroniška liga. Žmonės, turintys idėjų, užvaikomi po komisijas ir posėdžius, o galutinis rezultatas ne visada būna geriausias.

Iki šiol svarstytos 6-7 vietos, kur L. Stulpino skulptūra galėtų stovėti. Dabar užsiminta apie vietą Pilies uostelyje, šalia viešbučio "Old Mill Hotel", kur stovi vėtrungė. Pasak S. Juchnevičiaus, paaiškėjus, kad Šiauriniame rage negalima statyti tokios skulptūros, persikelta į kitą Danės upės pusę. Nenorėta kišti jos į kiemus tarp pastatų. Parinkta tokia vieta, kur eina nemažai žmonių.

"Niekas nepasiūlo jokios vietos, esame priversti šaudyti užrištomis akimis", - sakė skulptorius.

Nė vienas ekspertas šiai vietai nepritarė, ir net buvo pasakymų, kad tai - per gera vieta. Juokauta, kad reikia iškeldinti berniuką su šuniuku ir pastatyti L. Stulpino skulptūrą.

Architekto Edmundo Andrijausko nuomone, netvarka šiuo klausimu jau tampa tradicija, nes mieste nėra skulptūrų statymo strategijos. Anot jo, tai memorialinė skulptūra, todėl ji tiktų prie dabartinio Uosto direkcijos pastato. Arba prie būsimo - Žiemos uosto kaimynystėje. Dar viena logiška vieta galėtų būti prie Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos. Žodžiu, būtina ieškoti vietos, kuri sietųsi su šio žmogaus profesija.

Daugelis ekspertų sutiko su šia nuomone, ir pasiūlyta bandyti parinkti L. Stulpino paminklui vieną iš minėtų trijų vietų.