18 07
09

Leidinio „Architektas Arnas Dineika“ pristatymas

Pridėti į savo kalendorių 2018-07-10 12:02:51 2019-01-06 12:02:51 Europe/Vilnius Leidinio „Architektas Arnas Dineika“ pristatymas
2018 m. liepos 12 d. 17:00–17:45 KKKC parodų rūmai (Didžioji Vandens g. 2, Klaipeda)
Architektai archsajunga@architektams.lt
Naujeina

Architektas Arnas Dineika (1928-2006) – renesansinio tipo asmenybė ir europinės dimensijos lietuvių kūrėjas. Tai vienas svarbiausių pokarinio Lietuvos modernybės projekto architektų – greta Vytauto Edmundo Čekanausko, brolių Nasvyčių, Nijolės Elenos Bučiūtės, Justino Šeiboko, Vytauto Dičiaus, Alfredo Gyčio Tiškaus ir kitų.
A. Dineikos indėlis į sovietmečiu sukurtos lietuviškos architektūros ekspoziciją – kelios dešimtys pramoninės paskirties objektų, realizuotų visoje Sovietų Sąjungoje, Bulgarijoje, Pakistane. Paminėtini ir projektai, skirti Lietuvai: dar funkcionuojanti Šiaulių televizorių gamyklos sporto salė, 7 aukštų „Vilmos“ gamybinio susivienijimo administracinis korpusas, VGTU poilsinė Aukštadvaryje.
Be praktinės veiklos, A. Dineika minėtinas ir kaip originalių architektūrinių koncepcijų autorius. Jis vienas pirmųjų tuometinėje Sovietų Sąjungoje į architektūros žodyną įtraukė „mastelio transformacijos“, „integruotos aplinkos mastelio“ ir „beribės erdvės“ sąvokas. Jo plėtota architektūros teorija nuo tuo metu panašias koncepcijas kūrusių sovietų architektų skyrėsi galimybe tai pritaikyti – visas A. Dineikos mokslines tezes buvo galima pagrįsti nuoseklia architektūrine praktika. Architekto pedagoginė veikla ne mažiau iškalbinga. A. Dineika su kitais VISI Architektūros fakulteto dėstytojais, jau grįžęs į Vilnių, nuo XX a. 8-ojo dešimtmečio tobulino architektų rengimo metodiką. Per kelias dešimtis metų suformuota nauja architektų rengimo programa buvo reikšminga ugdant kelias architektų kartas, kartu keičiant Lietuvos architektūros vaizdą.
Ne mažiau novatoriški ir įtaigūs, tačiau mažiau žinomi architekto sukurti dailės kūriniai, kurie dar laukia įdėmaus menotyrininkų ir meno kūrinių kolekcionierių dėmesio.
Nepaisant išlikusio negausaus A. Dineikos kūrinių archyvo, šios neeilinės asmenybės kūrybą būtina pristatyti platesnei visuomenės daliai – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Neordinariniu mąstymu, atsakinga profesine etika, jautriu požiūriu į žmogų Arnas Dineika pralenkė savo gyventą laikmetį.

Tai pirmas iškiliai lietuvių asmenybei skirtas leidinys. Knygą pristatys sudarytojas ir vienas iš projekto autorių Tomas S. Butkus. Renginio metu bus rodomos A. Dineikos kūrinių skaidrės. Bus galima įsigyti leidinį.

Po leidinio pristatymo pakviesime į filmo „The Competition“ peržiūrą
https://www.facebook.com/events/1737333113047726/

Renginys yra Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos rengiamo teminio renginių ciklo "Klaipėdos architektūra" dalis.