20 09
14

KONKURSO „GERIAUSIAS 2019 METŲ REKREACINĖS ARCHITEKTŪROS KŪRINYS“ REZULTATAI

Naujeina

Šiais metais dėl ekstremalios ir nepastovios COVID-19 situacijos, tradicinio Architekto Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondo inicijuojamo renginio „Zavišinės“ programoje suplanuotos skirtingos formos: architektų [ir ne tik] susitikimai Nidoje (rugsėjo 4-5d.) bei video pranešimai internetinėje erdvėje (nuo rugsėjo 8d.).

Tradiciškai renginio Nidoje pirma diena (rugsėjo 4) prasidėjo fondo pirmininkės, architektės Ramunės Staševičiūtės; Neringos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Šakalio ir vyr. architekto Svajūno Bradūno sveikinimais susirinkusiems architektams. Architektas Adomas Šablevičius su visais padidalino tiek jautriais, tiek ir šmaikščiais prisiminimais apie architektą Algimantą Zavišą. Diskusiją „Receptas. Kuršių nerija“ moderavo dr. Aldis Gedutis, Klaipėdos universiteto Socialinių pokyčių studijų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas. Diskusijos metu aktyviai pasisakė architektai Lukas Rekevičius; Audronis Katilius, taip pat Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės pavaduotoja Lina Dikšaitė; Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė; Neringos muziejai direktorė dr. Lina Motuzienė bei istorikas, dr.Vasilijus Safronovas.

Renginio pirmos dienos kulminacijoje rekreacinę architektūrą Lietuvoje propaguojančio atviro konkurso, kurį dar 2003 metais iniciavo architektas Leonardas Vaitys,  „Geriausias 2019 metų rekreacinės architektūros kūrinys“ nominantų pristatymas. Pastaraisiais metais konkursas vykdomas vadovaujantis Lietuvos architektų sąjungos (toliau LAS) Tarybos patvirtintais konkurso dokumentais, procesą koordinuoja Architekto Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas (toliau A. Zavišos fondas), konkurso partneris - Neringos savivaldybės administracija. Konkursą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Konkursu siekiama išrinkti 2019 metais realizuotą geriausią rekreacinės paskirties visuomenei atvirą architektūrinį, landšaftinį, urbanistinį kūrinį, pabrėžiantį vietos tapatumą bei kuriantį kultūrinę reikšmę ir socialinę vertę. Konkursui pateikiamos ar atrenkamos konkursinės medžiagos pagrindu sudarytas konkurso nominantų skaitmeninis leidinys:

https://issuu.com/zavisosfondas/docs/2019_nominantai

Konkursui pateiktus ir atrinktus kūrinius, atitinkančius Konkurso sąlygas, pristatė ir vertino: Architektas Saulius Mikštas (LAS deleguotas); Architektė Gerda Antanaitytė (A. Zavišos fondo deleguota); Architektas Kęstutis Mikšys (2004 m. konkurso laureatas); Architektas Rolandas Liola (2006 m. konkurso laureatas); Architektė Gustė Kančaitė (2016 m. konkurso laureatė). Vadovaujantis Konkurso sąlygomis ir Konkurso komisijos darbo reglamentu, komisija turėjo atrinkti tris kandidatus į laureato apdovanojimus. Komisijos pirmininkas, architektas Kęstutis Mikšys renginio dalyvius supažindino su komisjos darbo procesu bei rezultatais.

Komisijos narių apibendrinti pasisakymai apie daugiausiai dėmesio bei vertinimo balų surinkusius kūrinius, pateikiami atsitiktine seka:

Poilsio namelis Obuolių saloje / ŠA atelier / Gabrielė Šarkauskienė, Antanas Šarkauskas. „Originali, novatoriška formos raiška ir jos dermė su aplinka. Technologiškai ir kompoziciškai kokybiškai išbaigtas nedidelės apimties objektas. Drąsus medžiagų pasirinkimas, iš pirmo žvilgsnio architektūrinė raiška gali priminti industrinį charakterį, pastatas itin subtiliai ir netikėtai įsilieja į gamtinę aplinką“. „...jautrus ir dar nematytas stogo sprendimas eksponuojant vandens tėkmę“. „Nors labai mažo mastelio objektas, bet efektingas savo absoliutine kokybe, viskas labai preciziškai atlikta: nuo idėjos, tūrio išraiškos iki interjero. Konceptas - suprojektuoti modulinę objekto daugybą, atrodo tarsi iš studentavimo laikų utopijų, kaip ir idėja įsmeigti namelį į bet kokio reljefo landšaftą ant lieknučių kojų… su kompiuteriu, manau esame darę tą visi studentavimo laikais, o čia kokybiškai atliktas faktas. Stogas - skulptūra, utilitarus metalinis fasadas ir šiltas medinis interjeras - sąmoningas dialogas. Kuklus, nuosaikus ir tikras“.

Prieplauka Nidoje / UAB "G.A.L. architektai" ir LG projektai" / Gintautas Vieversys, Adomas Šablevičius, Eglė Buikaitė. „Šis reanimuotas architekto Alfredo Paulausko statinys, prikeltas sužibo savitomis, vietinėmis spalvomis. Džiugus rekonstrukcijos autorių kelio pasirinkimas, ypač žinant, kad prieš tai buvo keletas versijų, kitų arch. kolektyvų architektūrinių eskizų - griauti ir statyti naują statinį vietoj šio. Autorių, atlikusių rekonstrukciją, nuopelnas, kad jautriai atskleidė, išryškino pastato esybę: grubus betonas, medis, švelnus naktinis apšvietimas, išryškinta autentiška tūrio kompozicija. Atrodo tarsi pastatas visada toks ir buvęs, bet nebuvo... Atmintis jį mena tokį, koks jis yra dabar. Nesenstanti, amžina architektūra. Tuo pačiu ši rekonstrukcija gali inicijuoti peržvelgti ir daugiau tarybinių bei šių dienų pastatų ir įtraukti į registrą vertinguosius…“ „Kultūros paveldo respektavimas: beveik pusę amžiaus "Audronašos" pastatas buvo ikonišku Nidos ženklu, krantinės akcentu. Pastaraisiais metais gerokai nusidėvėjęs modernistinis grynuolis prikeltas gerbiant pirminę architekto idėją, ją aktualizuojant ir taktiškai pritaikant šiuolaikiniams poreikiams, išlaikant ir pabrėžiant pastato vertingasias savybes - medžiagas, kompoziciją ir charakterį“.

Apžvalgos bokštas Birštone / UAB „Prosfera“ / Lilija Putnienė, Vytautas Putna, Donatas Malinauskas. „Gamtinių vertybių respektavimas; objekto kontekstualumas; formos raiška ir jos dermė su aplinka; kompozicinės stilistikos vientisumas (tūrių, plastikos, spalvų, elementų kompozicinė darna); originali tektonikos išraiška; medžiagų ir aplinkos ryšys; racionali formos ir funkcijos dermė“. „Įžiūrimas nebanalus "tautinis" motyvas“.

Ūkis „Farmers Circle“ Radiškyje / DO ARCHITECTS / Gilma Teodora Gylytė, Domantas Baltrūnas, Edgar Vladimirenko, Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė. „Novatoriškas ir perspektyvus planas sinergizuoti ūkinę ir rekreacinę veiklą, įvilktas į kokybiškos architektūros rūbą“. „Išskyriau į išskirtiniausius dėl kokybiškos architektūros ir objekto programos, turinio. Vertinu kontekstualią architektūrinę kalbą, tiek pat kiek ir skleidžiamą žinutę apie lietuviškąsias, baltiškas šaknis: tiek ūkiniame komplekso gyvenime, tiek restorano meniu… Prikeltas senas pastatas, seno mūro ir šiuolaikinių medžiagų simbiozė, pabrėžiant kiekvienai savo laikmetį… Mes atrandame Lietuvą, važinėjame į pažintinius takus, memorialinius muziejus, dėl to naujas taškas žemėlapyje, kviečiantis pažinti nematytą Lietuvą, kokybišką architektūrą su kokybišku turiniu, įdomia, lavinančia vidine veikla yra labai labai sveikintinas reiškinys. Kuo daugiau kokybiškos Lietuviškos architektūros išbarstytos po Lietuvos periferijas“.

Bendru komisijos sprendimu nutarta ir paskelbta, kad LAS ir A. Zavišos fondo apdovanojimas, skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo autorinis darbas už geriausią 2018 metų rekreacinės architektūros kūrinį skiriamas Prieplauka Nidoje rekonstrukcijos autoriams.

Renginio kulminaciją vainikavo apdovanojimas „Už gyvenimo nuopelnus rekreacinės architektūros srityje“, kuris įteiktas architektei Laimai Šliogerienei. Vakaro metu tęsėsi neformalus architektų bendravimas.

Renginio antrą dieną (rugsėjo 5) po tradicinės žuvienės, dalyviai rinkosi į ekskursiją su vietiniu po Nidą. Kuršių nerijos nacionalinio parko vyriausioji specialistė Gražina Žemaitienė jau ne pirmus metus pakvietė pasivaikščioti kartu.

Primenama, kad nuo rugsėjo 8 dienos architektų [ir ne tik] video pranešimai internetinėje erdvėje. A. Zavišos fondo socialiniame tinkle Facebook; YouTube https://bit.ly/30N3A7f :

Lietuvos architektų sąjungos ir A. Zavišos fondo konkurso "Geriausias 2019 metų rekreacinės architektūros kūrinys" laureato paskelbimo video. Apdovanojimo už gyvenimo nuopelnus rekreacinės architektūros srityje video.

Video pranešimų ciklas: Receptas. Kuršių nerija“. Video pranešimus rengia: architektai Vladas Balsys; Gerda Antanaitytė ir Andrius Laurinaitis; Povilas Vincentas Jankūnas ir Ignas Čeponis; Martynas Vaitys, Tarptautinės ekonomikos magistrantas iš Leideno universiteto, architektūros ir urbanistikos entuziastas.

Renginio organizatoriai ir partneriai / Architekto A. Zavišos fondas; Lietuvos architektų sąjunga; Neringos savivaldybės administracija; LAS Klaipėdos apskrities organizacija; Kuršių nerijos nacionalinio parko administracija; Neringos muziejai; PAROC

 

Atnaujinta informacija:

https://www.facebook.com/zavisosfondas/

YouTube https://bit.ly/30N3A7f